HURDA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

HURDA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Öncelikle hurda nedir konusuna değinecek olursak Hurda; araç parçaları, inşaat malzemeleri ve ihtiyaç fazlası malzemeler gibi ürün imalatından ve tüketiminden kalan geri dönüştürülebilir malzemelerin oluşturduğu bir bütündür. Atıktan farklı olarak, hurda parasal değere sahiptir, özellikle geri kazanılan metaller ve metal olmayan malzemeler de geri dönüşüm için geri kazanılır.

 

Dünyada her yıl ortaya çıkan 2.1 milyar ton atığın büyük bölümü, düzenli çöp depolama alanlarına gömülüyor. Bu miktar, potansiyel olarak 4.5 milyar varil petrolle eşdeğer bir enerji içeriyor. Söz konusu enerji miktarı, dünya elektrik tüketiminin yüzde 10’unu karşılayabilecek seviyede. 2010 yılından bu yana dünyadaki 900 geri dönüşüm tesisinde 0.2 milyar ton atık dönüştürülerek 130 trilyon kilovat-saat elektrik üretildi. 2006-2010 döneminde atıktan enerji üretimine yapılan yatırımların 4.8 milyar dolardan 7.1 milyar dolara çıktığı belirlenmişti. 2021 yılına kadar ise bu rakamın yıllık 27 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

 

Hurda geri dönüşümü ve hurdaya ayırma, özellikle zorlu ekonomik zamanlarda birçok insan için kazançlı bir iştir. Kirli ve kısmen tehlikeli bir iş olsa da, yüksek metal fiyatları büyük finansal getiriler sağlayabilir. Hurdacılıkta iki ana yoldan para kazanabilirsiniz:

 

● Hurdaları kendiniz toplayarak hurdacılara satabilirsiniz

 

● Hurdacılardan toplayarak direk fabrikalara satabilirsiniz

 

Akıllıca bir zaman ve kaynak yatırımı olup olmadığına karar vermek için hurdacılık işine nasıl başlayacağınızı öğrenin.

 

1-Ticareti Öğrenin.

 

Kağıt, karton ve plastik hurdaları dışında metal hurdaların içeriğini ve çeşitlerini bilmeniz gerek. Alıcılar Türk Lirası bazında belirli metaller satın alacaklar. Satış için hurdaları doğru bir şekilde tanımlamanız gerekecek. Bunu yapmak için, önce metalin ferromanyetizmasını kontrol etmek için bir mıknatıs kullanın (mıknatısın yapışıp kalmadığını). Bu bilgileri metalin görünümü, ağırlığı ve menşei ile tartın. Hurdanızın büyük bir kısmını oluşturacak beş ana metal vardır.

 

● Demir ve alaşımlı çeliğin birçok kullanımı vardır ve muhtemelen hurdaya atacağınız en yaygın metaldir. Demir, ferromanyetiktir, güçlüdür ve alüminyum dışındaki çoğu metalden daha hafiftir. Normalde farklı gri tonları olsa da, kırmızımsı kahverengiye dönüşür.

 

● Alüminyum ferromanyetik değildir ve çok hafiftir. Demir gibi, her yerde bulunur.

 

● Saf bakır hafif pembedir, düşük dereceler kırmızımsı kahverengidir. Yeşim yeşili bir renge dönüşür. Bakır ferromanyetik değildir ve demirden biraz daha ağırdır. Kablolama ve kaliteli tencere içinde bakır bulacaksınız.

 

● Bronz bir bakır alaşımıdır ancak önemli ölçüde daha az değerlidir. Çok daha açık, neredeyse altın rengidir. Genellikle aletlerde, süslemelerde ve boru vanalarında bulunur.

 

● Kurşun son derece yumuşak ve ağırdır. Genellikle mermi yapmak için ve radyasyon kalkanı olarak kullanılır. Kurşunun son derece toksik olduğunu unutmayın, bu yüzden içerdiğinden şüphelendiğiniz herhangi bir şeyle uğraşırken koruma kullanın.

 

● Bu temel kategoriler içinde kendi özelliklerine sahip birçok farklı sınıfın da olduğunu unutmayın. Örneğin, çoğu paslanmaz çelik ferromanyetik değildir. Ek olarak, elektronikleri hurdaya atarsanız muhtemelen daha nadir değerli metallerle karşılaşacaksınız. Hurdacılık işine başlamadan önce bunları detaylıca inceleyin.

 

 

 

2-Nesneleri Hurda İçin Nasıl Parçalarına Ayıracağınızı Öğrenin.

 

 

 

Hurdanızı tasnif etmek için, büyük olasılıkla daha büyük parçaları daha küçük parçalara ayırmanız gerekecektir. Bazı nesneler basit aletlerle kolayca parçalanabilirken, diğerleri bir fener veya metal testere gerektirecektir. Öğe türü, tam olarak hangi adımları atmanız gerektiğini belirleyecektir. Daha önce üzerinde çalışmadığınız bir şeyi hurdaya çıkarmadan önce çevrimiçi bilgi arayın.

 

Örnek verecek olursak;

Birçok alıcı kablolamayı olduğu gibi satın alırken, bazı sıyırıcılar tam bakır değerini elde etmek için kabloları kendileri çıkarmayı tercih ediyor. Fiyat farkının zaman ve işçilik maliyetinizden fazla olup olmadığını öğrenin. İşinize ilk başladığınızda kablo sıyırmak faydalı olabilir, ancak ilerleyen zamanlarda daha az önemlidir.

 

3-Hurda Fiyatlarını Takip Edin.

 

Hurda fiyatlarını düzenli olarak kontrol ederek ne ücret alacağınızı ve hurdaya ne ödeyeceğinizi öğrenin. Bunu yapmak için, İnternet’i kullanarak “Güncel Hurda Fiyatları” veya “İstanbul Hurda Borsası” araması yapmanız yeterlidir. Bölgenizde farklı bir fiyattan satılması durumunda yerel bağlantılara danıştığınızdan emin olun. Hurda alırken alıcılardan, satış yaparken piyasa oranına yakın olmasını isterken sabit bir oran teklif etmek iyi bir fikir olabilir.

 
 
 
 
 

4-Şirketiniz İçin Bir Araç Satın Alın Veya Kiralayın.

 
 
 

Büyük miktarlarda hurda metal taşımak için yeterince büyük bir kamyon veya kamyonet seçin. İşletmeniz daha küçük yüksek teknolojili ürünleri hurdaya çıkarmaya odaklanıyorsa, bunun yerine kişisel bir sedan kullanabilirsiniz.

 

● Aracınızın içini olası hasar veya lekelerden koruyun.

 

● Kiralama yapıyorsanız, kiralama şirketinin aracın ticari kullanımına izin verdiğinden emin olun.

 

● İyi yakıt verimliliğine sahip bir araç seçerek işletme maliyetlerini azaltın.

 
 
 

5-Hurdalar İçin Bir Alan Oluşturun.

 

 

 

Hurda atıklarınızı ayırmak, sökmek ve depolamak için bir yere ihtiyacınız olacak. Ne kadar ve ne tür ögeler toplamayı planladığınıza bağlı olarak, bu bir depolama alanı veya römork kadar küçük olabilir. Büyük bir avlu istiyorsanız, açık bir alan kiralamanız veya satın almanız gerekir. Yetkisi olmayan kişi veya kişilerin izinsiz giriş durumunda hırsızlığı ve olası bir sorunu önlemek için her iki alan da güvenli olmalıdır.

 
 
 

6-Koruyucu Teçhizata Yatırım Yapın!

 

 

 

Hurda atıklarla uğraşmak tehlikeli olabilir ve sizi kesiklere, tetanoza, düşen nesnelerden kaynaklanan künt travmaya ve hatta olası radyoaktif veya başka türlü tehlikeli atıklara maruz bırakabilir.

 

Kasklar, hacimli eşyaları taşırken veya üst üste yığılmış metallerin yakınında giyilmelidir.

 

● Hurda ile çalışırken, dökülmeye dayanıklı kalın eldivenler ve botlar giyin.

 

● Asbest gibi tehlikeli partiküller mevcutsa, solunum maskeleri gereklidir.

 

● Metal keserken kaynak gözlüğü takın.

 
 
 

7-Bir Çalışanı İşe Alın Veya Bir İş Ortağı Bulun.

 

 

 

Güçlü ve formda olsanız bile çoğu hurda taşıma en az iki kişilik bir iştir. Bir çalışan için adil bir maaş belirleyin veya kârı bir ortakla paylaşın. İşletmeniz yalnızca kablolar ve elektronikler gibi daha yönetilebilir öğelere odaklanırsa, kendi başınıza başlayabilirsiniz.

 
 
 

8-Hurda Toplamak için Düzenlemeler Yapmaya Başlayın.

 

 

 

Başlıca kaynaklar, metal kullanan ve atan işletmeleri ve buzdolapları ve klimalar gibi hacimli eşyaları çöpe atan ev sahiplerini içerir. Hatta hurda fiyatlarına ikinci el araba satın almayı bile tercih edebilirsiniz.

 

Hurdanızın elde edilmesinden gelen ticari işlem farklılık gösterecektir. Birçok ticari kaynak sizden ödeme talep edecektir. Bununla birlikte, tüketicilere bir hurda bertaraf işi olarak reklam verirseniz, çoğu zaman hurdayı ücretsiz ve hatta hizmetiniz için ücretli alabilirsiniz.

 
 
 

9-Yeni İşletmenizin Reklamını Yapın.

 
 
 

Yerel gazetelerde ilan verin, işletmeniz için sosyal medya hesabı oluşturun, çevrimiçi forumlarda yayınlayın ve kapıdan kapıya el ilanı verin. Komşularınıza bir hurda alım satım işi başlattığınızı bildirin ve onlardan atılmış geri dönüştürülebilir hurdaları size göndermelerini isteyin.

 
 
 

10-Hurda Metaliniz İçin Alıcı Bulun.

 
 
 

Daha büyük bir yerel hurda deposu veya geri dönüşüm merkezi bazı seçeneklerdir. Ayrıca satışa çıkardığınız hurdaların reklamını da yapabilirsiniz. Bir hurda sahası kurmaya karar verirseniz, müşterilerin göz atması ve satın alması için belirli zamanlarda halka açık olabilir.

 
 
 

11-Bir Plan Ve Program Hazırlayın.

 
 
 
 
 

Zamanınızı organize ederek işletmenizin verimliliğini optimize edin. Hurda almak, hurdaları tasnif etmek ve alıcılara teslim etmek için günler belirleyin. İşleminizin sorunsuz yürüdüğünden emin olmak için bir süre bu şekilde çalışmaya devam edin. Zira bu üç görevden herhangi birini ihmal ederseniz, iş artabilir ve diğer ikisini yapmayı imkansız hale getirebilir.

Tags: Bronz, Alüminyum Bronz,Bronz Çubuk, Bronz Boru,Çekme Bronz,Bronz Burç,Savurma Döküm,Kuma Döküm, Sürekli Döküm, Sn12 Döküm, RG5 Döküm,Bronz Lama,Yataklık Bronz,Alüminyum Bronz,Metal Döküm,Metal Bronz,Bronze, Aluminum Bronze, Bronze Rod, Bronze Pipe, Drawn Bronze, Bronze Bushing, Centrifugal Casting, Sand Casting, Continuous Casting, Sn12 Casting, RG5 Casting, Bronze Lama, Bearing Bronze, Aluminum Bronze, Metal Casting, Metal Bronze
 
Whatsapp
CM Admin
CM Admin
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1